ANA SAYFAORGANİZASYONLARYAZ OKULLARIYAZLIK SİNEMAGALERİBİZE ULAŞIN
ETKİNLİKLER
Sağlık Seminerleri 3

Sağlık Seminerleri 2Sağlık Seminerleri 1
Tüm Etkinlikler
  Sağlık Seminerleri 1  
 

Plastik cerrahi uygulamaları, gerek doğal ve estetik bir görünüm sağlanması, gerekse işlevsel bozuklukların giderilmesi sayesinde hastaların yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlıyor. Medicana International Çamlıca Hastanesi Plastik Cerrah Op. Dr. Bahadır İmer, estetik cerrahi konusunda yurt içi ve yurt dışından gelen hastalarına hizmet verdiklerini dile getiriyor.
Dış görünümün modern hayatta önemli bir unsur haline geldiğini belirten Op. Dr. Bahadır İmer, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu nedenle günümüzde insanlar sadece ruhsal olarak değil dış görünüşleriyle de kendilerini iyi hissetmek istemektedirler. Estetik cerrahi hoşa gitmeyen vücut yapılarını yeniden şekillendirerek, kişinin görünümünü ve kendine bakışını geliştirebilir.”
Medicana International estetik ve plastik cerrahi ünitesinde uygulanan estetik müdahaleler, genel olarak ameliyatsız ve ameliyatlı estetik müdahaleler olarak iki grupta toplanıyor. Ameliyatsız estetik müdahalelerde en sık uygulamalar, kırışık gidermeye yönelik Botox uygulamaları ve dolgu maddesi enjeksiyonları iken, ameliyatla gerçekleştirilen estetik müdahaleler, yüz bölgesinde uygulanan estetik ameliyatlar ve vücut bölgelerinde uygulanan estetik operasyonlar olmak üzere iki başlıkta toplanıyor.
MEDİCANA INTERNATİONAL ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ ÜNİTESİNDE YAPILAN ESTETİK MÜDAHALELER:

1- Yüz Bölgesine Uygulanan Estetik Ameliyatlar
Burun estetiği ( Rinoplasti) , göz kapağı estetiği (Blefaroplasti), kaş kaldırma, dudak kalınlaştırma, yağ enjeksiyonu, kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti), yüz germe, saç ekimi

2- Vücut bölgelerine uygulanan Estetik Operasyonlar
Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi), Liposuction (Yağ alma), karın germe

Ameliyatsiz Estetik Uygulamalar
Botox, Dolgu maddeleri
MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI
Tekrarlayan kilo alıp vermeler, hamilelik – emzirme, ilerleyen yaş ve yerçekiminin etkisiyle adeta içi boşalmış gibi duran, sarkık memeler ortaya çıkabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı ile sarkmış meme dokusu yeniden şekillendirilir ve aşağı doğru bakan meme başları olması gereken yere taşınır.
Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Bu ameliyatta meme dokusu meme üst kısmında dekolte bölgesinde dolgunluğu sağlayacak şekilde yükseltilir, sarkmış yere bakan meme başları daha yükseğe, olmaları gereken yere kaldırılır ve gevşemiş fazla deri çıkartılır. Ameliyat sonrası dönem genellikle rahat geçer, hastalara 4-5 gün istirahat ve 6 hafta süreyle sporcu sutyeni giymeleri önerilir. 3 ay süreyle ağır sporlardan kaçınılması önerilir. Erken dönemde memede şişlik, morumsu renk değişiklikleri ve meme başında geçici hissizlik olabilir. Bunlar kendiliğinden düzelirler.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI
Vücudunuzun genel yapısına göre memeleriniz büyük ve ne kadar kilo verirseniz verin memelerinizin büyüklüğü yüzünden kilolu bir görüntünüz olabilir . Memeleriniz sarkık ve ağır olabilir. Bu estetik problemlerinizin yanında, büyük memeleriniz yüzünden boynunuzda, sırt ve omuzlarınızda ağrı, meme altı katlantısında özellikle sıcak havalarda sulanma, kaşıntı ve kötü koku şikayetleriniz olabilir. Bütün bu problemlerden yapılacak meme küçültme ameliyatı ile kurtulabilirsiniz.
Meme küçültme ameliyatı  meme dokusu gelişimi tamamlandıktan sonra herhangi bir yaşta yapılabilir. Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Ameliyatlarda temel olarak meme dokusu küçültülürken dikleştirilir ve estetik bir form verilir. Bu ameliyatlar icin değişik teknikler mevcuttur. Bu teknikler kabaca üç gruba ayrılabilir: 1-  sadece meme başı etrafinda iz bırakan yöntem, 2-  meme başı çevresinde ve meme başından meme altına doğru dikine bir iz bırakan yöntemler, 3- meme başı çevresinde, meme başından meme altına doğru dikine bir iz ve meme altı katlantısında yatay bir iz (ters T şeklinde) bırakan yöntemler. Hangi tip ameliyat yapılacağına karar verilirken sizin memenizin boyutu ve ne kadar küçültme yapılacağı, meme başınızın sarkıklık derecesi, yaşınız ve sizin izlerle ilgili beklentileriniz gibi çeşitli faktörler dikkate alınır. Tüm meme küçültme ameliyatlarında zaman içinde daha iyi bir görünüme kavuşan izler kalmaktadır.
Ameliyattan sonra genellikle bir gece hastanede kalınır. Ameliyattan 1 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası 4-6 hafta süreyle özel bir sütyen kullanmanız istenecektir.
MEME BÜYÜTME AMELİYATI (Augmentasyon Mammaplasty)
Gelişme dönemi sonrası, memeleriniz sizi mutlu edecek büyüklüğe ulaşmamış olabilir. Yada geçmişte memelerinizin büyüklüğünden mutluydunuz ama ilerleyen yaşınız, kilo alıp vermeler veya doğum ve emzirme dönemleri sonrasında memeleriniz dolgunluğunu kaybetmiş, içi boşalmış bir görünüm kazanmış olabilir. Bu durumlarda protez konularak memelerinizin boyut ve şekilleri düzeltilebilir ve özgüveninizin artmasına yardımcı olunabilir.
Günümüzde meme büyütmek için geçerli tek yöntem protez konularak yapılan meme büyütme ameliyatlarıdır. Ameliyat öncesi ilk muayene esnasında, hastanın mevcut meme dokusu, memede sarkıklık olup olmadığı, göğüs duvarı yapısı ve çapı değerlendirilir. Hastanın beklentileri ve yukarıda belirlenen özellikler ışığında; hastanın ameliyat için uygun bir aday olup olmadığı, konulacak protezin tipi ve büyüklüğü, bu protezin konulacağı plan ve yapılması planlanan kesinin yerine karar verilir. Eğer meme küçüklüğü ile birlikte sarkıklıkta varsa meme protezi ile birlikte dikleştirme ameliyatı da önerilebilir.

LIPOSUCTION (YAĞ ALMA AMELİYATI)
Eğer vücudunuzda ne kadar kilo verirseniz verin düzelmeyen bel kalınlığı, basenler ve diz içlerinin kalınlığı gibi problemleriniz varsa liposuction için uygun bir aday olabilirsiniz. Liposuction sizi zayıflatan bir ameliyat değildir, bu ameliyatla vücut konturlarınız düzeltilir böylelikle kıyafetlerden taşan görüntüler giderilmeye çalışılır.
Yeni anneler için en uygun zaman genellikle birinci yılın sonudur çünkü bu 1 yıl zarfinda anne hamillelikte almış olduğu kiloların kendiliğinden verilebilecek kısmından kurtulmuş oluyor ve vücuttatki sarkma ve çatlaklar tam olarak değerlendirilebiliyor. Ayrıca bu süre sonunda genellikle bebeklerin emme dönemi sona ermiş oluyor.
Erkeklerde özellikle göbek deliği etrafinda, karın ve belin her iki tarafinda bulunan aşırı yağ birikimleri alınarak alttaki karın kaslarının görünümünü ortaya çıkarmak amacıyla yapılmaktadır. Yine bu ameliyat için uygun erkekler kilosu normale yakın olan cilt elastikiyeti normal olan kişilerdir.
Liposuction ameliyatı yağ alınacak bölgenin uyuşturulması ( lokal anestezi) veya genel anestezi eşliğinde yapılabilmektedir. Lokal anestezi ile ameliyat olan hastalara anestezi doktoru tarafindan sedasyon  anestezisi verilerek hastanın rahatlaması sağlanmakta ve ağrı duymasının önüne geçilmektedir

SAÇ EKİMİ
Amerika da yıllık saç için harcanan para 25 milyar dolardır. Bu da bize hem kadın hem erkeklerde güzel görünümlü saçların önemini göstermektedir. Güzel görünümlü saçlar için pek çok kozmetik ürün geliştirilmekte ancak saçlar tamamen döküldükten sonra hastaların eski görünümlerine kavuşabilmeleri için saç ekimi önemli bir çözüm yolu olarak karsımıza çıkmaktadır.
Saç ekimi günümüzde giderek popülerleşen, fiyatların eski yıllara nazaran daha uygun olmasıyla birlikte toplumun geniş bir kısmına hitap eden erkeklerin en sık yaptırdığı estetik müdahale olmuştur. Saç ekimi uygun ellerde yapıldığında çok yüz güldürücü bir işlemken, başarısız ekimlerin bir o kadar mutsuzluk verici olduğu unutulmamalıdır.
Günümüzde saç ekiminde iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan biri klasik saç ekim yöntemi olarak bilinen FUT tekniğidir. Bu teknikte ekilecek saçlar her iki kulak arasında kalan ensedeki saçlı deriden bir doku dilimi olarak alınır. Alınan dokunun yeri dikişle kapatılır. Doku dilimi tek tek köklere ayrılarak, ekilecek bölgeye aktarılır. Modern yöntem olarak hastaların sorduğu FUE yönteminde ise yine ensedeki saçlı bölgeden saç üniteleri tek tek alınır böylelikle klasik yöntemdeki dikiş izinden kaçınılmış olur. Bu iki yöntem arasındaki en önemli fark birinde dikiş izi kalırken diğerinde kalmamasıdır. Hasta plastik cerrah doktoruyla yaptığı ilk görüşmede bu yöntemlerin artı ve eksileri hakkında iyice bilgilendirilir ve hangi yöntemin hasta için en uygun olduğuna karar verilir. Her iki yöntemde bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilmekte ve işlem ortalama 5-6 saat sürmektedir.

BÖLGESEL KİLOLARDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ
Kilo alırken ve verirken vücudumuzun hangi bölgelerinden o kiloyu alacağımız ve vereceğimiz genel anlamda genetik yapımızla ilintilidir. Kilo alayım ama sadece ince olan kollarım kalınlaşsın, kilo vereyim ama sadece kalçamdan gitsin diyebilme şansımız maalesef yok… Buna karar veren ebeveynlerimizden aldığımız genetik mirasımız. Tabii daha az oranda beslenme alışkanlıklarımızın, hayat tarzımızın, işimizin de etkileri yok değil. Ama ana faktör genler.
Eğer kişi kiloyu vücudunun her yerinden eşit oranda alıyor ve veriyorsa çok şanslıdır. Genellikle diyet ve egzersiz vücudunun şekillenmesi için yeterlidir. Sonrasında hayat tarzında ufak tefek değişiklikler yaparak ömür boyu formunu koruması mümkün olur.
Bölgesel problemler söz konusu olduğunda ise durum tamamen farklıdır. Diyet ve egzersiz her ne kadar genel incelme ile beraber bölgesel incelmeye de etkili olsa da sadece diyet ve egzersiz ile bölgesel problemler maalesef giderilemiyor. Devreye bölgesel zayıflama, şekillendirme tedavilerinin girmesi gerekiyor.  Ancak bilinmesi gereken asıl konu şudur ki, hiçbir bölgesel zayıflama yöntemi size kilo verdirmez… Peki, ne yapar? Siz diyetle veya diyet ve egzersizle kilo verirken, verdiğiniz kiloyu öncelikli olarak istediğiniz yerden verebilme, vücudunuzu şekillendirebilme lüksünü size verir.
En ideal bölgesel zayıflama yöntemi nedir?
Öyle bir kavram yoktur. Bu en güzel çiçek, en güzel renk hangisi demek gibidir. Sorunun cevabı her bireyde değişiktir. Hangi yöntemin sizin için en iyisi olduğuna doktorunuzla beraber karar vermeniz gerekir. Bir birey için iyi olan bir yöntem diğer bir birey için etkisiz hatta zararlı olabilir. Onun için görüşmeniz esnasında hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar, daha önce yaptırdığınız tedaviler sorgulanmalıdır.  Muayenenizde ise sorununuza eşlik eden diğer problemler (sarkma, çatlak, dolaşım bozukluğu, varisler, selülit, karın içi yağlanma vs) tetkik edilip, gerekirse bazı tetkikler istenmeli (kan şekeri, insülin direnci varlığı, tiroid hormonları, kolesterol, karaciğer enzim seviyeleri vs) ona göre bir yöntem belirlenmelidir. Bu bazen birden fazla yöntemin kombine kullanılması anlamına da gelebilir.
Bölgesel zayıflama yöntemlerinin sonuçları genellikle yüz güldürücüdür ve kişi ciddi anlamda kilo almadığı sürece de geri dönüşlü bir sorun değildir. Selülit ise apayrı bir konu. Maalesef dikkat edilmediği takdirde en iyi tedaviden sonra bile tekrarlamalar olabilir. O yüzden selülit tedavi olduktan sonra her doktor dikkat edilecekleri hastasına anlatmalı, hasta da bu konuda talepkar olmalı.
Karın Germe Ameliyatı
Diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi sarkıklığı olan fakat vücut kontürleri düzgün olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Kilo vermeye niyetli hastaların bu ameliyatı ertelemesinde fayda vardır. Doğum yapmaya niyeti olan hanımların da bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesi gerekir. 
© Copyright 2010 KGM - Kadıköy Belediyesi